בשורה לקבלנים: יוזמה לעוד קומות בתמ"א 38

על רקע המשבר בהיצע הדיור, ממליצה הרשות הארצית לכבאות והצלה לאפשר לקבלנים להוסיף קומות בבניינים שעוברים חיזוק במסגרת תמ"א 38 – בתנאי שיותקנו בבניין סידורי כבאות נוספים עמרי אפרים

פורסם: 23.05.13, 08:17

עוד פתרון לבעיית היצע הדיור? הרשות הארצית לכבאות והצלה ממליצה לאפשר לקבלנים להוסיף קומות בבניינים קיימים שעוברים חיזוק במסגרת תמ"א 38 – מבלי שיידרשו להקים בהם חדרי מדרגות ממוגנים. זאת בתנאי שיותקנו בבניין סידורי כבאות נוספים.

ברשות הארצית לכיבוי והצלה מסבירים כי עד כה , קבלנים שרצו להוסיף קומות במסגרת תמ"א 38, נדרשו לבנות חדרי מדרגות ממוגנים על מנת לקבל את אישורי הבטיחות של הכיבוי. כעת מציעים בשירותי הכיבוי להוסיף תקנה חדשה, שנועדה לעודד את הבנייה במסגרת תמ"א 38 באמצעות הקלה על הקבלנים.

עם אישור התקנה במשרדי הפנים והמשפטים, יוכלו הקבלנים לקבל את אישורי הבטיחות באמצעות התקנת סידורי בטיחות – שעלותה פחותה משמעותית מהעלות של הוספת חדרי מדרגות ממוגנים.

על פי התקנה החדשה, ניתן יהיה לבנות 3 קומות נוספות בכל בניין שמחויב בחיזוק מפני רעידות אדמה. בניין שגובהו עד 13 מטרים ניתן יהיה להגביה עד לגובה של 22 מטרים; ובניין שגובהו מעל 13 מטרים ניתן יהיה להגביה עד ל-29 מטרים.
 
טוב ליזמים – וגם לדיירים
במסגרת סידורי הבטיחות, הקבלנים יחויבו להתקין מערכת לשחרור עשן בגג המבנה. בנוסף, בכל קומה יותקן ברז כיבוי אש, ארונות החשמל והגז ומים ייבנו מחומר בלתי דליק, ובתוספת הדירות החדשות תותקן מערכת מתזים.
 
כמו כן, חניונים תת-קרקעיים ומרתפים יופרדו מחדר המדרגות בדלתות אש; מעברי פירים וצנרת ייאטמו נגד אש ועשן כדי ליצור הפרדת אש בין הקומות; והקבלן יחויב להתקין בשטחים המשותפים שלטי הכוונה ותאורת חירום, גלאי עשן בכל הדירות ומסתורי כביסה מחומרים לא דליקים.

טפסר בכיר חיים תמם, ראש אגף בטיחות אש וחקירות ברשות הארצית לכבאות והצלה, אמר כי "אם תפרוץ שריפה במבנים שיעברו חיזוק ושדרוג, מערכות הבטיחות ימנעו את התפשטות השריפה. זה יוריד משמעותית את הסיכון לפגיעה ויהווה שיפור של בטיחות האש בבניין. כמו כן, אם תתרחש רעידת אדמה במדינת ישראל, חיזוק המבנים עשוי למנוע את התמוטטותם, מה שימנע פגיעה בחיי אדם ויאפשר ללוחמי האש להציל חיים באירועים אחרים".

עו"ד רוית סיני וכולדר, המתמחה בעסקאות תמ"א 38, ממליצה לדיירים לעגן את הזכויות לדירות נוספות במסגרת הסכמי ההתקשרות עם הקבלנים. "לאור החידושים המשתנים מדי חודש בחוק תמ"א 38, והתמריץ של הרשויות והמדינה לתגבר את הזכויות, על הדיירים לקחת בחשבון את האפשרות שיוכלו לקבל זכויות נוספות במסגרת העסקה", ציינה.

לדבריה, "בכל הסכם ישנו סעיף שבו הקבלן מתחייב לתת לדיירים את התמורה בכפוף למספר המ״ר הקבוע כיום. בנוסף, ראוי להתייחס למקרה שבו אם יתקבלו זכויות נוספות – יקבלו הדיירים בהתאם תמורה נוספת אשר תהיה מקובלת על הצדדים. סעיף זה הוא חשוב והכרחי, לאור השינויים לטובה שחלים במסגרת הזכויות שמעניקה המדינה לבעלי הדירות".

בהכנת הידיעה השתתפה הילה ציאון

רוצים לקבל מידע בעולם הנדל"ן?

הירשמו לניוזלטר שלנו